INN:Banki dla Biznesu
Najmniej zbiurokratyzowane banki w Polsce
206 minut dziennie. Tyle czasu musiałby spędzać polski przedsiębiorca, żeby nadążyć za aktami prawnymi wydawanymi w Polsce, pokazują wyliczenia firmy Grant Thornton. Polscy prawodawcy biją na głowę swoich europejskich kolegów.
W samym 2014 wydali ponad 25 000 stron aktów prawnych. To o 10 000 stron więcej niż słynący z biurokracji Włosi. Urzędnicy nie oszczędzają czasu przedsiębiorców. A banki? Dziesiątka, która znalazła się w naszym zestawieniu INN:Banki dla Biznesu – tak. Oto najmniej zbiurokratyzowane banki w Polsce.
Jak dokonaliśmy selekcji:
Do naszego zestawienia zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich największych polskich banków. Zapytaliśmy ich o to, ile czasu przedsiębiorca potrzebuje na otwarcie konta w ich banku, a także ile podpisów trzeba złożyć podczas całej procedury. Żeby sprawdzić rzeczywiste, a nie jedynie deklaratywne „odbiurokratyzowanie” banku, mierzyliśmy też tempo, w jakim otrzymaliśmy odpowiedź. Poniższa dziesiątka pozytywnie przeszła nasz test (lista ułożona w kolejności alfabetycznej).
Podpisy: 4
Czas: 15 do 30 minut poprzez wniosek internetowy (podpis w obecności kuriera) lub w oddziale
Dodatkowe informacje:
Do założenia konta firmowego wymagane są 4 podpisy: pod umową, danymi firmy, uprawnieniami do bankowości internetowej oraz wnioskiem o rachunek.
Przedsiębiorca chcący założyć konto w Alior Banku może zrobić to poprzez wniosek internetowy (podpis w obecności kuriera) lub w oddziale.
Osobom planującym otwarcie konta firmowego w ich banku Alior oferuje m.in. rachunek Biznes Komfort, w ramach którego pierwsze 40 przelewów miesięcznie jest darmowe. Bezpłatne jest też otwarcie i prowadzenie dwóch rachunków pomocnicznych oraz prowadzenie głównego rachunku przedsiębiorstwa przez pierwsze pół roku (dla firm, które funkcjonują krócej niż 6 miesięcy).
Innym produktem nastawionym na przedsiębiorców jest rachunek Biznes Optymalny, w ramach którego przedsiębiorca otrzymuje dedykowanego bankiera oraz indywidualnie negocjuje wysokość opłat i prowizji.
Podpisy: 1
Czas: 5-10 minut
Dodatkowe informacje:
Ilość podpisów do złożenia zależy od wybranego sposobu podpisania umowy. Jest to jeden podpis pod umową, jeśli bierzemy pod uwagę metodę poprzez kuriera bądź brak podpisu jeśli zakładamy je poprzez przelew autoryzacyjny w kwocie 0,01 zł z innego banku.
Złożenie wniosku to czas około 5-10 minut. Następnie w zależności od ścieżki, kurierem będzie to około 24-72 godziny (biorąc pod uwagę dni robocze) bądź nawet do 12 godzin przy ścieżce przelewu.
Bank Smart reklamuje się jako pierwszy europejski dyskont finansowy. Oznacza to tyle, że bank klientom indywidualnym oferuje równoległą obsługę konta złotowego oraz zintegrowanego z nim konta w euro. Przedsiębiorcy mogą korzystać natomiast ze Smart Konta EU oraz Smart Biznes Konta w EU. Konta te, ze względu na swoje funkcjonalności przeznaczone są do rozliczeń w euro.
Podpisy: 1
Czas: 6 minut i 6 sekund
Dodatkowe informacje:
Aby otworzyć konto firmowe potrzebny jest jeden podpis, na umowie rachunku. Jeśli klient nigdy nie korzystał z usług banku należy również otworzyć kartę ewidencyjną klienta (folder) – w takim przypadku potrzeba dwóch podpisów.
Proces założenia rachunku trwa w BZ WBK 6 minut i 6 sekund. (wliczając ewidencję w systemie, wydruk dokumentacji i czynności kończące proces). Samo założenie rachunku w systemie trwa 1 minutę i 31 sekund.
BZ WBK ma w swojej ofercie pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców, ułożonych w zależności od profilu działalności oraz potrzeb transkacyjnych. Oprócz podstawowego Biznes Pakiet MOBI, dla osób chcących prowadzić własną działalność gospodarczą, oferuje Biznes Pakiet MINI dla firm o niskich potrzebach transakcyjnych, OPTI – dla średnich oraz MAXI dla największych firm. BZ WB K oferuje również konta przygotowane dla przedstawicieli wolnych zawodów, osób prowadzących organizacje pozarządowe oraz rolników.
Podpisy: 6
Czas: 60 minut
Dodatkowe informacje: Klient biznesowy może otworzyć rachunek w Deutsche Bank przez Internet lub w oddziale. W przypadku tej drugiej opcji, otwarcie rachunku trwa ok. 1 godz., przez Internet - uwzględniając przesłanie dokumentów do podpisu kurierem - do 5 dni. Klient składa 3 podpisy na 2 egzemplarzach dokumentów, w skład których wchodzą umowa, checklista, karta wzorów podpisów i danych dysponentów (łącznie 6).
Przedsiębiorcy poszukujący konta dla swojej firmy i rozważający ofertę Deutsche Banku, powinni przede wszystkim zwórcić uwagę na rachunek dbNET Biznes, twierdzi Rafał Gawroński, dyrektor departamentu klienta firmowego w Deutsche Banku. - Wyróżnikiem tego konta są niskie koszty. Bezwarunkowe 0 złotych za prowadzenie konta, wszystkie przelewy internetowe, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie oraz wpłaty gotówkowe w oddziałach. Darmowe korzystanie z karty debetowej obwarowane jest tylko jednym warunkiem - dokonaniem jednej transakcji kartą w miesiącu na dowolną kwotę – mówi Gawroński.
Podpisy: 3
Czas: 15-30 minut
Dodatkowe informacje:
Standardowo są to trzy podpisy – umowa o rachunek, umowa o kartę, umowa o bankowość elektroniczną. Założenie konta trwa około 15-30 minut.
Ten stworzony w 1991 roku bank w swoich ofertach stawia przede wszystkim na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Klienci Idea Banku mogą skorzystać m.in. z usług takich jak faktoring i księgowość, a także rozwiązania takie jak platforma do zarządzania firmą Idea Cloud, Mobilne Wpłatomaty, placówki coworkingowe Idea Hub.
Firma stawia także na rozwój mikroprzedsiębiorstw poprzez prowadzenie inkubatora i akceleratora przedsiębiorczości, a także oferując telefoniczne oraz stacjonarne szkolenia prowadzone m.in. z tego jak zarządzać płynnością przedsiębiorstwa czy prowadzić skuteczną sprzedaż. Do tej pory z zajęć tego typu skorzystało ponad 2,000 osób.
Podpisy: 1
Czas: do 30 minut
Dodatkowe informacje:
Ilość podpisów na dokumentach w procesie otwierania rachunku zależy od czynników takich jak forma prawna firmy, ilość dodatkowych usług nabywanych przez klienta przy otwarciu rachunku (karta, bankowość elektroniczna) oraz czy jest to nowy klient banku, czy już istniejący, jednak minimalna ilość to jeden podpis. Dotyczy to przypadku, gdy firma posiada jednoosobową reprezentację, jest to klient już istniejący i otwiera rachunek bez usług dodatkowych.
Maksymalna ilość to tyle podpisów ile osób jest wskazanych do reprezentowania firmy (zgodnie z umową spółki), złożonych na 5-ciu dokumentach. Dotyczy to przypadku, gdy firma ma wieloosobową reprezentację, jest to nowy klient i otwiera rachunek z usługami dodatkowymi (karta płatnicza i bankowość elektroniczna).
Dla jednoosobowych działalności gospodarczych średnio otwarcie konta dla firm w oddziale trwa 10 minut, a dla spółek średnio 30 minut i zależy o ilości właścicieli spółki.
Podpisy: 6
Czas: do 35 minut
Dodatkowe informacje:
Otwarcie konta firmowego wymaga standardowo 6 podpisów. Otwierając ów konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej z kartą debetową oraz bankowością elektroniczną zajmuje ok 15-20 minut.
Założenie konta firmowego dla przedsiębiorstw o bardziej skomplikowanej formie prawnej zależy od poprawności i kompletności dokumentów przyniesionych przez klienta, liczbie reprezentantów firmy i łącznie z powyższymi usługami dodatkowymi zajmuje od 20 do 35 minut.
Bank Millennium ma w swoim portfolio Konto Biznes, które umożliwia m.in. bezpłatne przelewy internetowe do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego oraz wpłaty zamknięte, które można dokonywać w siedzibie firmy (ważne w przypadku przedsiębiorców, którzy nie chcą nosić przy sobie dużych ilości gotówki).
Osobom, które zdecydują się na otwarcie Konta Biznes Online, Bank Millennium oferuje dodatkowo m.in. brak opłat za prowadzenie rachunku (tak długo jak miesięczne wpłaty na konto banku wynoszą minimum 2000 zł) oraz brak opłat za prowadzenie rachunków walutowych otwartych za pośrednictwem Millenetu - platformy online Banku Millennium.
Podpisy: 3
Czas: ok. 16 minut
Dodatkowe informacje:
Tak jak w przypadku innych banków, liczba podpisów zależy od firmy prowadzonej działalności. Zakładając jednak najbardziej prosty przykład, czyli osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, otwierającą jeden rachunek z jedną kartą debetową oraz dostępem do bankowości elektronicznej są to 3 podpisy jeśli przedsiębiorca otwiera konto przez Internet oraz 7 jeśli w oddziale.
Mimo kilku podpisów, jakie są składane w oddziale cały proces jest tak zbudowany, że klient podaje tylko raz konkretne dane, które automatycznie przenoszą się do wszystkich formularzy/umów/wydruków. Cały proces trwa przeciętnie 16 minut. Zawiera się w nim wypełnienie wszystkich danych, przygotowanie umów, zamówienie karty i dopięcie bankowości internetowej.
PKO BP ma w swojej ofercie rachunki przeznaczone zarówno dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, jak i dla tych, które na rynku są od lat i potrzebują rozwiniętego pakietu usług. Dla nowych firm PKO BP przygotował pakiet Biznes Debiut 18, w ramach którego prowadzenie rachunku bieżącego jest bezpłatne przez pierwsze 18 miesięcy działalności firmy (pierwsze 9 miesięcy jest bezpłatne niezależnie od wysokości wpłat na konto, drugie pod warunkiem, że na koncie znajduje się saldo w wysokości minimum 500 złotych).
Na drugim biegunie znajduje się pakiet Biznes Sukces Plus. Jak wskazuje nazwa, jest to pakiet dla firm, które już z sukcesem prowadzą swoją działalność. Prowadzenie takiego konta kosztuje sporo, bo 100 złotych miesięcznie, ale w zamian przedsiębiorca otrzymuje m.in. dedykowanego doradcę oraz możliwość skorzystania z usług księgowych za pośrednictwem serwisu szybkafaktura.pl.
Podpisy: 1
Czas: ok. 7 minut
Dodatkowe informacje:
W przypadku indywidualnej działalności gospodarczej wystarczy jeden podpis. Jest też możliwość otwarcia rachunku bez podpisu, wtedy potwierdzenie zawarcia umowy następuje przelewem weryfikacyjnym. W przypadku spółek liczba wymaganych podpisów zależy od liczby wspólników i sposobu reprezentacji.
Od momentu złożenia wniosku rachunek otwierany jest zwykle w ciągu maksymalnie 8 godzin roboczych. Klient otrzymuje od razu pełny dostęp do rachunku, w tym do wszystkich funkcji bankowości internetowej.
Raiffeisen Polbank w swojej ofercie celuje przede wszystkim w większe firmy. Widać to na przykładzie rachunku nazwanego Wymarzone Konto dla Biznesu. Dlaczego wymarzone? Ano dlatego, że wysokość opłat za prowadzenie konta zależy od wpływów firmy. Im wyższe wpływy tym bardziej preferencyjne koszty prowadzenia działalności. Dla przykładu, firma o wpływach poniżej 20 000 złotych miesięcznie za rachunek pomocniczy musi uiszczać miesięczną opłatę w wysokości 15 złotych, firma o wpływach między 20 000 złotych a 100 000 złotych za rachunek zapłaci 7 zł, firma o wpływach 100 000 złotych+ za rachunek pomocniczy nie płaci nic.
Tak naprawdę konto dla małej firmy niewiele różni się od rachunków dla klientów indywidualnych. Niestety zazwyczaj trudno jest nam przewidzieć z jakich dodatkowych usług będziemy korzystać i jak często będziemy wykonywać operacje bankowe. Co więc robić?
Planuj, nadawaj priorytety i wybieraj. Uwzględniając branżę, w której działasz (lub zamierzasz działać), stwórz sobie listę pewnych i prawdopodobnych operacji wykonywanych za pośrednictwem konta firmowego. Ustal odpowiednie priorytety, a następnie postaraj się przewidzieć, jakie usługi oferowane przez banki mogą Ci się przydać w przyszłości. Na końcu wybierz konto - nie musisz nad tym spędzać całego dnia. Pamiętaj – wybór rachunku firmowego nie jest poważnym zobowiązaniem, z którego trudno się wycofać.
firmowego. Jeżeli posiadasz kontrahentów zagranicznych, ważne okażą się opłaty za wykonywanie i odbieranie przelewów w obcej walucie. Jeżeli często gonią Cię terminy płatności, to funkcjonalność przelewów ekspresowych będzie bardzo cenna. Możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego może uratować sytuację firmy przy problemach z utrzymaniem płynności finansowej (np. gdy klienci nie opłacają faktur na czas).
W zależności od charakteru Twojej działalności istotne będą dla Ciebie różne charakterystyki konta
W przypadku wyboru rachunku bankowego ich zysk będzie pochodził również z Twoich środków pieniężnych. Cena musi więc stanowić jedno z podstawowych kryteriów, które powinno wpłynąć na podejmowaną przez Ciebie decyzję.
Pamiętaj, że banki, tak samo jak i przedsiębiorcy, chcą zarobić
Koszt usług w zakresie prowadzonego rachunku bankowego dla firm jest podawany często w sposób dosyć mało czytelny. Zadając sobie pytanie: „Ile mam zapłacić za prowadzenie rachunku?” musisz mieć świadomość, że pytasz jedynie o element składowy ogólnych kosztów jakie musisz ponieść.
Pamiętaj o tym, że cennik usług w tym zakresie obejmuje także:
- koszty związane z otwarciem rachunku;
- koszty jego prowadzenia;
- opłaty za przelewy;
- opłaty za przelewy do ZUS i US;
- opłaty za każdą kartę wydaną do rachunku,
- opłaty za sporządzanie wyciągów z konta;
oraz wiele innych, które co do zasady, wyszczególniane są w tabelach opłat i prowizji stanowiących załączniki do umowy podpisywanej z wybranym bankiem.
Istotną funkcją dzisiejszej bankowości, będącą zarazem ważnym kryterium wyboru, jest nowoczesny system bankowości elektronicznej. Dzięki niemu, możesz w łatwy sposób zarządzać płatnościami składek czy podatków, a dzięki opcji zbiorczych przelewów, szybko wypłacać pensje i realizować inne płatności. Pamiętaj, że w dobie przestępczości internetowej bezpieczeństwo to podstawa, a bezpieczny system powinien opierać się na autoryzacji transakcji internetowych przez telefon lub token. Taki system powinien także udostępniać możliwość bezpośredniego i szybkiego kontaktu z konsultantami i doradcami banku.
Wybór rachunku bankowego dla prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym sukces naszego biznesu. W perspektywie długoterminowej, wybór odpowiedniego konta, może jednak dać pokaźne oszczędności, które będziemy mogli zainwestować w dalszy rozwój naszej firmy.
Jaki bank więc wybrać? Rachunki dla przedsiębiorstw znajdziemy we wszystkich ofertach banków, a wiele z nich oferuje pakiety usług będące odpowiedzią na zdywersyfikowane potrzeby firm. Najlepszą receptą na wybór idealnego dla firmy banku jest dokładne oszacowanie rodzaju i liczby transakcji, jakie zamierzamy miesięcznie wykonywać za pośrednictwem rachunku.
Chłodna kalkulacja powinna dać jednoznaczną odpowiedź, bo jak wynika z analiz, roczne koszty związane z korzystaniem z usług instytucji finansowych mogą wynieść nawet do 3 tyś. złotych. I nade wszystko, dokładnie czytajmy umowę z bankiem wraz z załącznikami. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zaskoczeń w przyszłości.