Pause
Current Time 0:07
/
Duration Time 0:15
Remaining Time -0:08
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:07
Fullscreen
00:00
Unmute
Playback Rate
1
    Subtitles
    • subtitles off
    Captions
    • captions off
    Chapters
    • Chapters

    Pieniądze to nie wszystko! Polka w światowej czołówce konkursu

    Chivas The Venture wybiera start-upy czyniące dobro. Poznaj finalistów konkursu, wśród nich Polkę.

    INNPoland.pl

    The Venture to globalny konkurs marki Chivas. W tym roku po raz pierwszy wystartowała w nim Polska. Przedsiębiorcy, którzy założyli start-upy mające nie tylko komercyjną misję, rywalizują o nagrodę 1 miliona dolarów. Już dziś finał tej rywalizacji w Nowym Jorku.

    Polskę reprezentuje Agnieszka Osytek. Jest start-up Migam po trudnych zmaganiach wygrał polską edycję Chivas The Venture, co było przepustką na globalną scenę. Migam wygrało w Polsce między innymi ze start-upami Emerald i Jillion. “Między innymi”, bo do konkursu zgłosiło się 100 firm z Polski.


    Walka o główną nagrodę jest mordercza. Z tysięcy zgłoszeń z całego świata wybrano 27 osób. Te – po serii warsztatów i szkoleń w Wielkiej Brytanii – przyjechały na finały do Nowego Jorku. Z 27 do ostatecznego finału przechodzi 5 osób. Ta piątka zaprezentuje się przed jurorami dziś (w czwartek 14 lipca) wieczorem. O swój udział głównej nagrodzie będą walczyć firmy: WeFarm z Wielkiej Brytanii, Conceptos Plasticos z Kolumbii, Wakami z Gwatemalii, Coolar z Niemiec oraz EyeControl z Izraela.

    Agnieszka Osytek zaszła w Nowym Jorku dalej niż polska reprezentacja piłki nożnej we Francji. Nie tylko weszła do ćwierćfinału, ale także go przeszła. W półfinale, gdzie była jedną z 12 osób, nie udało się. Migam nie weszło do finalnej piątki. Polscy przedsiębiorcy i tak dokonali jednak czegoś wielkiego. Agnieszka Osytek jest w najlepszej 12-tce firm świata, które powstały nie tylko dla zysku, ale dlatego, by zarabiając, budować lepszy świat. Robią to na różny sposób.

    Poznaj historię Agnieszki Osytek i kilku najciekawszych finalistów konkursu Chivas The Venture.

    Polka wygrała lokalne eliminacje i przeszła aż do półfinału konkursu. W Nowym Jorku występuje w ubraniach polskich projektantów, wszystko co się dzieje relacjonuje w mediach społecznościowych i radzi sobie fantastycznie.

    Migam likwiduje bariery pomiędzy Głuchymi a słyszącymi. Dzięki technologii i serwisowi Migam, osoby głuche mogą wykonywać wiele czynności, które są oczywiste dla innych ludzi – mogą normalnie załatwiać sprawy w urzędach, bankach w języku migowym. Usługa jest bezpłatna dla osób prywatnych. Migam oferuje ją instytucjom publicznym i komercyjnym oraz ma bardzo ambitne plany rozwoju. Gdyby firmie udało się wprowadzić na rynek dodatkowe narzędzie technologiczne do komunikacji między Głuchymi i słyszącymi, jakim jest aplikacja z automatycznym tłumaczem języka migowego, wówczas przed Migam otwierają się niebywałe możliwości rozwoju na całym świecie.

    System edukacji w Angolii został zniszczony podczas wojny domowej w latach 1975-2002. Habitec jest jedną z organizacji, która pomaga w jego odbudowie. Firma zatrudnia byłych żołnierzy na plantacji eukaliptusów w Huambo. Produkuje tam wysokiej jakości biurka szkolne, krzesła i inne przedmioty wykorzystywane w procesie edukacji. Habitec daje możliwość pracy nie tylko inwalidom wojennym, ale także lokalnej społeczności oraz ludziom, którzy nigdy wcześniej w życiu nie mieli żadnej innej pracy.  

    Do tej pory Habitec zrobił ponad 70 000 sztuk mebli dla ponad 1700 szkolnych klas. To pomogło urządzić 115 szkół. Wojna domowa w Angolii miała nie tylko dramatyczny wpływ na system edukacji, ale także na przedsiębiorczość. W jej trakcie zniszczona została zdecydowana większość fabryk i manufaktur. Habitec przywraca w Angoli umiejętności rzemiosła i infrastrukturę fabryczną przyczyniając się tym samym do ekonomicznej odbudowy kraju.

    Bułgarska firma Bee Smart już dostała prawie 11 000 dolarów z Chivas The Venture w wyniku głosowania internautów (Migam otrzymało 7600). Sytuacja pszczół jest trudna na całym świecie. W USA, według szacunków, tylko w ciągu 2 lat pszczelarze stracili ok. 45 proc. swoich kolonii. W samym 2013 roku w Stanach wyginęła niemal 1/3 pszczelich rodzin. Problem w tak dużym stopniu dotyczy wszystkich krajów rozwiniętych, bo to tam chemia w rolnictwie rozprzestrzenia się najszybciej. I to ona – najprawdopodobniej – tak licznie zabija owady.

    Tymczasem pszczoły mają nie do przecenienia wkład w istnienie ludzi. Jedna trzecia żywności, którą codziennie jemy, nie powstałaby gdyby nie zapylanie roślin przez pszczoły. Jeśli wyginą pszczoły, to ziemski spichlerz zmniejszy się o 30%.

    Bułgarski Bee Smart opracował technologię, która nawet o 98 procent może zmniejszyć śmiertelność pszczół na świecie. Zwiększając jednocześnie zyski pszczelarzy o 25%.

    Technologia Bee Smart to urządzenie oparte na sensorach. Specjalne bio algorytmy mierzą i analizują wszystkie parametry prosto z ula i przedstawiają je pszczelarzom w interaktywnej formie. Bee Smart zatrudnia w firmie specjalistów od czujników, którzy wcześniej opracowywali je dla firm motoryzacyjnych. Pieniądze z ewentualnej wygranej w Chivas The Venture firma chciałaby przeznaczyć na ekspansję w USA i budowę kanałów dystrybucji.

    Kolejna firma z naszego regionu Europy, bo z Rumunii. SafeDrive postawiła sobie za cel oduczenie kierowców powszechnego i jednocześnie śmiertelnie niebezpiecznego nawyku, jakim jest pisanie w trakcie jazdy. Z tym problemem mierzą się wszystkie kraje świata, w których smartfony są powszechne. W Stanach Zjednoczonych wielki telekomunikacyjny operator AT&T przeprowadził niedawno wielką i świetnie ocenianą kampanię zwracającą uwagę na niebezpieczeństwo patrzenia na komórkę, a nie drogę.

    Rumuńskie SafeDrive to mobilna aplikacja, która nagradza kierowców za nie pisanie podczas jazdy. Kierowca zbiera punkty, które później może wymienić na nagrody od partnerów komercyjnych. SafeDrive oferuje też programy korporacyjne dla firm, które mają dużą flotę samochodów. Aplikacja działa w następujący sposób: Uruchamiasz ją razem z przekręceniem kluczyka w stacyjce. Program wie, że jesteś w ruchu, monitoruje czy dotykasz ekranu komórki. Kierowca zbiera punkty, jeżdżąc odpowiedzialnie.   

    SafeDrive ma już 5000 użytkowników. W 2015 roku kierowcy przejechali z aplikacją 13 milionów kilometrów. Gdyby SafeDrive wygrał Chivas The Venture, to nagrodę przeznaczyłby na osiągnięcie strategicznego celu, jakim jest pozyskanie do programu pół miliona aktywnych kierowców.

    Jak powstało SafeDrive? Jak często w takich przypadkach – przez własne doświadczenie. Główny założyciel niemal miał wypadek, gdy pisał wiadomość podczas jazdy.

    Ten estoński start up zajął się mało medialnym problemem, jakim jest cyfrowe wykluczenie osób starszych. Sentab stworzył łatwą w obsłudze sieć społecznościową, która pomaga starszym w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.

    Co jest zazwyczaj najczęściej używanym przedmiotem w domu osoby w podeszłym wieku? Telewizor. Sentab zmienia zwykłe telewizory w interaktywne urządzenia mające możliwość wykonywania rozmów telefonicznych i połączeń video do innych takich samych urządzeń, komputerów albo smartfonów. Sentab buduje też program “telewizyjny” na swoje urządzenia - dostęp do kursów, edukacji, rozrywki i wydarzeń.

    Świat się starzeje. W ciągu ostatnich 50 lat liczba ludzi powyżej 65. roku życia zwiększyła się 3,5-krotnie. Nawet 40% osób starszych czuje się samotnie i poza społecznością.  

    Sentab zgromadził na pokładzie interesujący zespół. Prezes Bernard Xavier założył wcześniej trzy inne start-upy, które sprzedał. Dyrektor zarządzający Tarmo Pihl jest doświadczonym przedsiębiorcą i także założycielem sprzedanej później firmy. Szef technologii natomiast skończył prestiżowy MIT w zakresie big data.

    Więcej o finalistach Chivas The Venture przeczytasz na stronie konkursu.

    Na kanale YouTube Chivas znajdują się wszystkie filmy opisujące The Venture oraz prezentujące finalistów.

    Pieniądze to nie wszystko! Polka w światowej czołówce konkursu
    1. Walka o 1 milion dolarów